harfenistka Zbyňka Šolcová
Home Životopis Koncerty Galerie Múza Diskografie Ukázky Reference Nabídka Poezie Fotografie Kontakt


Zbyňka Šolcová Zbyňka Šolcová absolvovala Pražskou konzervatoř ve tříde české legendy harfové hry prof.Libuše Váchalové. Již jako studentka získala 1.cenu na soutěži komorních souborů v belgickém Neerpeltu v duu s harfenistkou Janou Bouškovou.

Komorní a sólové hře se věnuje po celá léta své hudební kariéry. V průběhu let spolupracovala s mnoha významnými interprety a komorními soubory, např. s Virtuosi di Praga a Oldřichem Vlčkem. Již dvě desítky let působí v souboru Duo Per la gioia s 1.flétnistou SOČR Mariem Mesanym. Na koncertních pódiích se pravidelně setkává se špičkovými sólisty, jako je mezzosopranistka Andrea Kalivodová, mezzosopranistka Martina Kociánová, sopranistka Hana Jonášová, flétnista Jan Machat, houslista Jaroslav Svěcený, houslistky Silvie Vlčková a Pavla Franců a další. Její jméno figuruje na titulech mnoha CD, rozhlasových i televizních záznamů u nás i v dalších zemích Evropy (např.Deutsche Rundfunk, britská společnost Silva Screen Records aj.).

V průběhu let kromě sólových vystoupení hostovala v mnoha orchestrech (Filmový symfonický orchestr, Filharmonie Hradec Králové, Filharmonie Ostrava, Virtuosi di Praga, Český národní symfonický orchestr, Orchestr Státní opery Praha, Orchestr Národního divadla aj.) Jako sólistka vystupovala např.ve Francii, Itálii, Monaku, Švédsku, Rakousku, Německu a v USA. Široký záběr a orientace v mnoha hudebních stylech představuje např. působení v Rožmberské kapele až po zkušenosti v populární hudbě (např.spolupráce s paní Evou Pilarovou, Michaelem Kocábem v projektu Odysseus v a dalšími). Byla členkou symfonického tělesa, které provázelo Michala Davida na jeho ČPP Classic Tour 2012. Několik let spolupracovala se souborem Gospel Time a Zuzanou Stirskou, podílela se na nahrávce CD s názvem "Bez toho nejsou Vánoce"..

V letech 1992 – 2007 byla členkou Rožmberské kapely, souboru zabývajícího se výhradně gotickou a renesanční hudbou. Zde kromě harfy hrála na řadu dalších historických nástroju včetne gotické a háčkové harfy. S Rožmberskou kapelou natočila v průběhu let 5 CD a ročně odehrála na desítky koncertů u nás i po celé Evropě.

V roce 2001 vydala sólové CD s názvem HARFA.

Zbyňka Šolcová

V roce 2005 stála u zrodu tria MUSICA DOLCE VITA, se kterým ji v poslední době mohou posluchači slyšet po celé České republice i v zahraničí. Kromě mnoha dalších koncertních programů toto trio uvádí i komponovaný pořad s názvem "Poetická zastavení", kde se lze setkat nejen s krásnou hudbou, ale též s milostnou poezií Zbyňky Šolcové. Její básně vydalo v roce 2005 nakladatelství Pragoline ve sbírce "City a pocity".

V roce 2007 ji mohli návštevníci kulturních akcí vidět také v souvislosti s projektem "Múza očima múz", jehož vernisáž se konala 12.11.2007 ve Státní opeře Praha. Šlo o projekt fotografa a publicisty dr. Josefa Loudy, kterého se zúčastnilo 32 českých i zahraničních fotografek jejichž úkolem bylo svým vlastním osobitým pohledem fotograficky ztvárnit ženu - hudebnici, kterou se stala právě Zbyňka Šolcová. Vznikl tak soubor unikátních fotografií, který v roce 2008 putoval formou výstav z Prahy přes další místa naší republiky až do USA. Dne 25.8.2008 se v prostorách Generálního konzulátu v Chicagu konala vernisáž, na které Zbyňka Šolcová zahrála výběr z klasické české hudby.

V letech 2009 až 2016, mimo svou další činnost, sólově koncertovala na Pražském hradě a v zámku Lány především pro první dámy, které doprovázely státníky při návštěvách českého prezidentského páru.

Zbyňka Šolcová se také věnuje hudební kompozici. Skládá hudbu pro harfu, případně pro sólový nástroj s doprovodem harfy (např.skladba "Snění" pro housle a harfu, věnovaná houslovému virtuosovi Jaroslavu Svěcenému, se kterým také příležitostně vystupuje). Vlastní skladby pro harfu představila v r. 2014 při sólovém recitálu v rakouském Salzburgu pro spolek Maria-Anna-Mozart-Gesellschaft Salzburg, který se specializuje na hudbu žen-skladatelek. V posledních letech se Zbyňka Šolcová věnuje také fotografování, v letech 2015 - 2017 představila čtyři samostatné výstavy.